Sümela Manastırına Nasıl Gidilir

Sümela Manastırı ülkemiz ve bölgemizin en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Genelde yabancı turistlerin ağırlıkta olduğu bu tarihi mekana yerli turistlerde ilgi duymaktadır. Şu an tadilatta olan ve önümüzdeki sezon açılması planlanan Manastıra nasıl gidilmesi gerektiğini anlatan kısa bir yazı sizlerle.

Peki Sümela Manastırına Nasıl Gidilir ?

Sümela Manastırının tam konumu şöyledir Adres: Altındere Mahallesi, Altındere Vadisi, 61750 Maçka/Trabzon Navigasyon ile gidecekler direk bu yönergeye göre hareket ederlerse zorlanmadan yolu bulurlar. Fakat biz yöresel anlamda bunu size anlatmak istiyoruz. Trabzon sadece Sümela ile sınırlı değil bir çok tarihi mekanın ev sahibidir. Kültürel bu zenginliği turlar ile gezmeniz imkansızdır. Bunun en kolay yolu Trabzon oto kiralamadan geçmektedir. Sümela Manastırına şöyle gidilir. Varsayalım Havalimanı ofisimizden yada Meydan ofisinden araç kiraladınız.

 

Yola Çıkış

1 ) Kontağı çevirip yola çıkıyorsunuz. İlk hedefiniz devlet kara yolunu takip ederek Değirmen Dereye ulaşmak Değirmen derede Vatan mağazsının bulunduğu kavşaktan Trabzon yönünden gelirseniz sağa dönüyorsunuz. Yomra yönünden gelirseniz sola. 2 Türlüde döneceğiniz yol Maçka yönüdür.

 

Maçka ya Varış

2) Maçka yoluna girdikten sonra ortalama 26 KM yol kat edeceğiz. Buda size normal seyir hızında 30 Dakika demektir. Fakat bizden size tavsiye bu yolu kısaltmak için uğraşmayın. Hem yol genişletme çalışması devam ediyor. Hemde bu bölge görülmesi gereken bir doğaya hakimdir. Belli başlı noktalarda bulunan et restoranları damağa hitap etmektedir.  Bölgenin yetiştirdiği. Yöre hayvanlarının enfes tadına buralarda varabilirsiniz.

 

 

Manastıra Varış

3) 26 KM sonrası ulaştığınız nokta Maçka ilçemiz olacaktır. Fakat siz kesinlikle ilçeye girmiyorsunuz bulunduğunuz kara yolundan direk devam ediyorsunuz. Tabi Maçkayı gezmek isterseniz girebilirsiniz. Fakat düz anlatımı bozmamak adına direk devam ediyorsunuz. Maçka çıkışından sonra biraz gittiğinizde yönlendirme panoları manastırı işaret edecektir. Buradan sola doğru Altındere vadisi iç yoluna sapıyorsunuz. Yandaki harita görselinde ki gibi. Yine ortalama 19 KM 30 Dakika gibi bir süre sonunda manastıra ulaşacaksınız

 

 

Eskiden tırmanarak çıkılıyordu ama panik yapmayın artık sizi Sümela Manastırının kapısına kadar götürecek yeni bir yol inşa edildi. Bu anlatılanları turlar ile yaşamanız o kadar kolay değildir. Onlarda zaman vs sınırı olduğundan. Bölgenin doğasının güzelliğine tam hakim olamazsınız. Bu akvaryumdan balıkları izlemeye benzer. Ayrıca Trabzon oto kiralama hizmetimizden yararlanıp yola çıktıysanız. Sizi doğası ile kendine aşık edecek Sümelaya çok yakın bir yer olan Zigana Dağına’da uğrayabilirsiniz bir başka makalemizde bunu size anlatmaktan memnuniyet duyacağız. Bu tip bölgeler hep arazi sınıfı olduğu için bütçenizde sınırlı ise size tavsiyemiz dizel otomobil almanız. Satış danışmanlarımız sizlere araç seçimi konusunda bölgenin yapısına göre teklifler ve opsiyonlar sunacaktır.

Sümela Manastırı Resim Galerisi

 

Sümela Manastırı

sümela manastırı

sümela manastırı

 

sümela manastırı sümela trabzon oto kiralama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir